Son Dakika
17 Şubat 2020 Pazartesi

SİNOP MEYDAN PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

05 Eylül 2019 Perşembe, 12:57
SİNOP MEYDAN PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve Sinop Milletvekili Dr. Nazım Maviş, söz verdiği “Sinop Şehir Meydanı Projesi” için ilk adımı attıklarını duyurdu.

Nazım Maviş, 4 Eylül’de AK Parti İl Başkanı Uğur Giresun ve İl Genel Meclisi Başkanı Yakup Üçüncüoğlu’nun da katılımıyla İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’yu ziyaret etti. Maviş, Süleyman Soylu ile gerekli bilgileri paylaşarak, “Şehir Meydanı Projesinin” ortaya çıkmasını sağlayacak ilk adımı attıklarını ifade etti.

Maviş, İçişleri Bakanı ile görüşmelerinde Sayın Bakan’a 1980 yılında yapımına başlanan 1987 yılında hizmete giren mevcut Hükümet Konağı’nın (Valilik Binası) bulunduğu yerin, Yarımada’nın en yoğun ve sıkışık bölgesinde olması sebebiyle Valilik ve kamu binalarının taşınarak, trafik, otopark ve diğer yığılmaların önleneceğini, günlük yaşamın akışındaki sorunların azalacağını ifade etti. Ayrıca Sinop’un tarihi kimliğinin ortaya çıkarılması için, surların önünün açılması, Deniz Şehitliği, Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi ve Mahmut Kefevi Cami ile bütünleşen bir Sinop Şehir Meydanına, Sinop’un kavuşması için Hükümet konağının mevcut yerinden kaldırılması gerektiğini anlattı.

Uzun yıllar ulaşım güçlüğü nedeniyle içine kapalı bir il konumunda iken son dönemlerde hükümetin Sinop-Samsun, Sinop-Ankara-İstanbul karayollarında yaptığı dev yatırımlar, ardından havayolu ile ulaşım konusunda yaşanan gelişmeler sayesinde hızlı bir gelişim trendi yakalamış olan Sinop’un önümüzdeki yıllardaki gelişim aksını ve gerçekleşecek nüfus artışını hesaba katarak, “Sinop İlimizin yakın bir gelecekte hızlı bir şekilde büyüyeceği görülüyor. Birçok kamu kurumu gibi Hükümet Konağı için de bir yer değişikliği zarureti doğdu. Valilik binasının yıkılarak Şehir Meydanı projesinin ortaya çıkması için yeni Hükümet Konağı yapımı konusunda İçişleri Bakanımızdan destek istedik. Sayın Bakanımız da çalışmaların bir an önce başlatılması ve TOKİ tarafından Sinop’a yeni bir Hükümet Konağı yapılması sözünü aldık. Sayın İçişleri Bakanımızın sürecin hemen başlatılması için ilgili Bürokratlara talimat verdiğini ifade etti” dedi.

 

Milletvekili Maviş, Hükümet Konağı’nın kaldırılmasından sonra Adliye Binası, Özel İdare Binası ve Ağız Diş Sağlığı Binalarının da aşama aşama kaldırılacağını ve tarihi kent kimliğinin ortaya çıkarılacağını belirtti.

Maviş, “Sinop merkez ve ilçelerde seçim öncesi vaat ettikleri projelerin daima takipçisi olacağız. Her türlü desteğin alınması için gece gündüz gereken çalışmaların yürüteceğiz” dedi.

Haber Kaynak : Haber 57

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir